а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патоказ

мн. патокази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6677
1. Знак што покажува на каде оди патот.
Англиски: signpost Албански: udhëtregues
Примери:
На раскрсницата имаше повеќе патокази.
2. Одредница за правец.
Англиски: roadmap Албански: udhërrëfyes
Употреба: Преносно значење
Примери:
Донесените заклучоци се патоказ за нашата идна работа.