а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патологија

(едн.) патологијата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20514
1. Наука за природата на болестите - нивните процеси - во организмот на човекот и животните.
Англиски: pathology Албански: patologji
Употреба: Медицина
Примери:
Општа патологија.
2. Скршнување од нормата, ненормалност.
Англиски: pathology Албански: patologji
Употреба: Книжевен збор , Преносно значење