а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патолошки

патолошка
Вид збор: Придавка
Ранг: 10808
1. Што е во врска со патологија.
Англиски: pathological
Употреба: Медицина
Примери:
патолошка анатомија
2. болен, ненормален
Англиски: pathological
Употреба: Преносно значење
Примери:
патолошка појава
патолошки случај