а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паторног

паторнога
Вид збор: Придавка
Што е како нозе на патка.
Употреба: Народна поезија
Примери:
(нар. поез.) Патка ми е паторнога.