а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патос

(едн.) патосот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12789
1. восхит, занес, воодушевување, ентузијазам
Англиски: pathos Албански: patos, entuziazëm, krenari
Примери:
Зборува со патос.
Револуционерен патос.
Поетски патос.
2. Под од штици.
Англиски: floor Албански: dysheme
Употреба: Архитектура и градба