а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патофизиологија

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Област од медицината што ги проучува општите законитости на развојот на патолошките процеси, откривајќи ја нивната биолошка суштина.
Англиски: pathophysiology
Употреба: Медицина
Изведенки
патофизиолошки прид.
патофизиолошкиот