а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патрдија

мн. патрдии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 39766
патардија
Англиски: rattle Турски: patırtı
Примери:
Илинденски политички патрдии.