а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патрикана

Вид збор: Именка, женски род
1. патријаршија
Албански: patrikanë
Употреба: Архаизам , Црковен термин
2. Охридска архиепископија.
Албански: patrikana e Ohrit
Употреба: Историја , Црковен термин