а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патријархат

патријархатот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 35099
Периодот по матријархатот во родовското устројство на првобитната заедница. Мажот господари во општествените односи и стопанството.
Англиски: patriarchate
Примери:
Равноправноста на половите го надмина патријархатот.