а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патријарх

мн. патријарси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8061
1. Титула и духовно лице со таква титула - коешто е на чело на самостојна православна црква.
Англиски: patriarch Албански: patriark
Употреба: Црковен термин
Примери:
Патријарх на Македонската православна црква.
Патријархот на Руската православна црква.
Патријарх на Српската православна црква.
На патријархот му се обраќа со: „Ваша Светлост!“.
2. Стар и истакнат човек што важи како авторитет во некоја дејност или област.
Англиски: patriarch Албански: patriark
Употреба: Книжевен збор
Примери:
патријарх на македонската писменост
патријарх на славистиката