а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патријаршија

мн. патријаршии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 7746
1. Самостојна црковна област управувана од патријарх.
Албански: patrikanë
Употреба: Архаизам , Црковен термин
Примери:
Охридска патријаршија.
2. Седиштето, зградата, на патријархот.
Примери:
Македонска патријаршија.