а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патувачки

патувачка
Вид збор: Придавка
Ранг: 15412
Што патува од едно место на друго со некаква цел.
Англиски: traveling
Примери:
Патувачки цуркус.
Патувачка театарска група.