а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

патче

мн. патчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 5517
1. пат, патека
Англиски: path
Употреба: Деминутив
Примери:
кривулест патчиња
тесно патче
2. младо од патка
Англиски: duckling
Употреба: Деминутив , Зоологија
Примери:
диво патче
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК