а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пауза

мн. паузи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1434
1. одмор, починка
Англиски: pause Албански: pauzë
Примери:
Мала пауза!
Пауза меѓу чиновите.
Направи пауза (во зборувањето).
2. Ритмички прекин на мелодија.
Англиски: pause Албански: pauzë
Употреба: Музика и танц
3. Знак со кој се бележи дожината на музичкиот прекин.
Англиски: pause Албански: pauzë
Употреба: Музика и танц