а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пауница

мн. пауници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 33413
Женски паун.
Англиски: peacock
Употреба: Зоологија
Примери:
Паунот и пауницата.
Изведенки
паунка ж.
мн. паунки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК