а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паун

мн. пауни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7473
Вид птица со светкави пердуви.
Латински: Pavo cristatus Англиски: peacock
Употреба: Зоологија
Примери:
Од паун перо.
(разг.) Оди, се шета како паун.