а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пау

Вид збор: Извик
За подражавање на звук од истрел на огнено оружје или експлозија.
Примери:
Пау, пау, исплашено викаа малите деца.