а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пафта

мн. пафти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 25487
Тешки метални токи за запетлување на појасот кај жената; дел од стара носија.
Примери:
Едно рало пафти сребрени.
Бели пафти.