а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пацифизам

пацифизмот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 52979
Политичка струја, никната во Западна Европа, што истапува против секоја и секаква војна.
Англиски: pacifism
Употреба: Политика