а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пачавра

мн. пачаври
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24074
1. Крпа за бришење.
Англиски: rag Турски: paçavra Албански: leckë
2. Водена крпа на стап со која се мете фурната од жарта и пепелта.
Англиски: cloth Албански: leckë, plaçkë
3. Нечиста, неприбрана, неспастрена жена.
Англиски: tramp Албански: lavire, leckë
Употреба: Груб збор , Преносно значење
Изведенки
пачавриче ср.
мн. пачавричиња
дем.