а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пачариз

Вид збор: Именка, машки род
Лом, безредие.
Англиски: mess Турски: paçarız
Употреба: Архаизам
Примери:
Направи пачариз (во куќата).