а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пача

мн. пачи
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22396
Вид јадење сварено од нозете или од главата на свиња или говедо.
Англиски: jellied meat Турски: paça Албански: lloj haje, mish xhelatinoz
Употреба: Гастрономија