а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пашалак

мн. пашалаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29495
1. Област повелана од паша.
Англиски: country Турски: paşalık Албански: pashallëk
Употреба: Административен термин , Историја
Примери:
Белградскиот Пашалак
2. Спокоен, слободен живот.
Англиски: easy life Албански: pashallëk
Примери:
Ергенлак - пашалак.