а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паша

мн. паши
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10410
1. пасиште
Англиски: meadow Албански: kullotë
Употреба: Земјоделство
2. Тревата што ја пасе добитокот.
Англиски: fodder Албански: ushqim, kullotë
Употреба: Земјоделство
3. Тревите и цвеќињата од кои берат мед пчелите.
Албански: kullotë, barisht
Употреба: Земјоделство
4. пасење
Англиски: feeding Албански: kullotë
Употреба: Земјоделство