а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паша

мн. паши
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 3497
1. Почесна титула на највисоки воени и граѓански великодостојници во Отоманската Империја и некои други современи муслимански земји.
Англиски: pasha Турски: paşa Албански: pasha
Примери:
турски паши
2. Лице што ја има таа титула.
Англиски: pasha Турски: paşa
Примери:
(разг.) Живее како паша.
Лежи како паша.
Селим-паша.
Изрази
Сам ага, сам паша - нема обврски кон никого, не одговара пред никого.