а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пашка

пашкаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 43797
1. прогонува
Англиски: persecute
Примери:
И сега кај туку ме пашка да ме земе.
Го пашкаат од секаде.
2. тормози
Англиски: harass
Примери:
Уште ли ќе ме пашкаш?