а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паштерка

мн. паштерки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16694
1. Во однос на маќеата - заварена, најдена ќерка; во однос на очувот - доведена ќерка.
Англиски: stepdaughter Албански: pastorkë, thjeshtër
Примери:
(разг.) Колне како маштеа паштерка.
2. Таа што е лишена од родителска грижа, од внимание.
Англиски: neglected child Албански: thjeshtër
Употреба: Преносно значење