а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паштета

мн. паштети
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 16179
Вид јадење од ситно измелено месо, риби и др.
Англиски: pâté
Употреба: Гастрономија
Примери:
пилешка паштета