а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

паѓање

Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 3994
1. паѓа
Англиски: falling Албански: bie
2. отпаѓање
Албански: rënie
3. опаѓање
Англиски: decrease Албански: zvoglim, rënie
4. добивање, припаѓање
Албански: marr, takon
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК