а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајажинен

пајажинест
Вид збор: Придавка
Што е од пајажина или личи на неа
Англиски: cobweb
Употреба: Зоологија
Примери:
Влакно пајажиново.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК