а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајак

пајаци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 2392
1. Осумножни членконоги животни.
Латински: Aranea Англиски: spider Албански: merimangë
Употреба: Зоологија
Примери:
Крстатен пајак (Epeira diadema) - пајак крсташ, со слика на крст на грбот.
Домашен (куќен) пајак (Tegenaria domestica).
2. Жесток експлоататор.
Англиски: exploiter Албански: eksplotues, shfrytëzues
Употреба: Преносно значење