а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајван

мн. пајвани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 38473
Јаже за врзување на нозете на коњ или друго животно за да не трча кога пасе.
Англиски: rope Турски: payvant
Примери:
(нар. поез.) Клало коњи во пајвани.
(разг.) Ситни небаре десет години пајвани носел.