а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајдоса

пајдосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. пропадна
Англиски: disappear Албански: humbet, zhduket
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Пајдоса нашиот занает.
2. Заврши со работа и др.
Англиски: finish Албански: mbaroj me punë
Примери:
Тие пајдосаа со работата.