а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајдос

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 17055
Прекин на работата, одмор, пауза, починка од работа.
Англиски: break Турски: paydos
Употреба: Архаизам , Разговорно
Примери:
Доста работевте, сега ќе правиме пајдос, да ручате.