а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајка

мн. пајки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 14395
патка, шатка
Латински: Anas Англиски: duck
Употреба: Зоологија