а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајташ

мн. пајташи
Вид збор: Именка, машки род
другар, пријател, соучесник
Англиски: pal Турски: pâydâş
Употреба: Архаизам , Пејоратив
Примери:
бизнис пајташи