а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пајтон

мн. пајтони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 5391
Луксузна отворена, со настрешница, коњска кола за превоз на патници.
Англиски: carriage Турски: payton Албански: pajton, karrocë, qerre
Употреба: Архаизам
Примери:
(ирон.) Ќе одел со на аџи-Пеша пајтонот.
Изведенки
пајтонче ср.
мн. пајтончиња
дем.