а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеанија

мн. пеании
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50749
1. Црквено пеење.
Англиски: singing Албански: këndime kishtare
Употреба: Архаизам , Црковен термин
Примери:
Се кажаа пеаниите и се пушти црквата.
2. зборување, дрдорење, прекорување
Англиски: twaddle Албански: gjepura
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Доста ги слушав тие пеании!