а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

певец

мн. певци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19558
1. добар пејач
Англиски: singer Албански: këngëtar i mirë
Употреба: Книжевен збор , Музика и танц
Примери:
оперски певец
2. поет
Англиски: poet Албански: poet
Употреба: Книжевен збор , Литература , Преносно значење
Примери:
Певец на возвишени родољубиви чувства.
3. црковен пејач
Англиски: church singer Албански: psaltës
Употреба: Архаизам , Книжевен збор , Црковен термин