а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педер

мн. педери
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6603
1. Тој што се предава на педерастија.
Англиски: homosexual, gay Албански: peder, pederast, homoseksual
Употреба: Груб збор , Разговорно
2. Неформален израз за никаквец, подлец.
Англиски: crook Албански: peder, faqezi
Употреба: Груб збор , Жаргонски збор
Изведенки
1. педериште ср.
мн. педеришта
аугм.
2. педерче ср.
мн. педерчиња
дем.
3. педерски прид.
педерскиот