а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педесетгодишен

педесетгодишна
Вид збор: Придавка
Ранг: 23391
1. Што е на врст педесет години.
Примери:
Педесетгодишна жена.
Педесетгодишен човек.
2. Што трае педесет години.
Примери:
Педесетгодишна работа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК