а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педесетдрамник

мн. педесетдрамници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тег од педесет драма.
Англиски: weight Албански: peshore prej 50 dramë
Употреба: Архаизам
2. Сад од плех во кој што се мери до педесет драма.
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК