а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

педесетка

мн. педесетки
Вид збор: Именка, женски род
Она што е означено со бројот педесет (банкнота, зграда, автобус).
Англиски: the fifthy
Примери:
Тој се вози со педесетка до училиште.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК