а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеколен

пеколниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5572
1. Што се однесува на пекол.
Англиски: infernal
Употреба: Религија
Примери:
Пеколен оган
2. ужасен, страшен, неподнослив
Англиски: awful
Употреба: Преносно значење
Примери:
пеколни маки
пеколни горештини
пеколен план
пеколна врева
Изведенки
пеколно прил.
Пример: Раната пеколно боли.