а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеливанство

пеливанството
Вид збор: Именка, среден род
1. Работа, занает на пеливан.
Албански: pelivani
Употреба: Спорт
Примери:
пеливанството во Македонија
2. пеливанлак
Албански: pelivanllëk