а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеливан

мн. пеливани
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 14638
1. борач
Англиски: wrestler Турски: pehlivan Албански: pelivan, mundës
Употреба: Архаизам , Спорт
Примери:
Луѓето направија круг на ливадата околу пеливаните.
прв пеливан.
2. јунак, витез
Англиски: hero Турски: pehlivan Албански: pelivan, hero
Примери:
(разг.) Повели (сврши го) ако си пеливан!
3. Епитет за коњ.
Англиски: horse Албански: epitet për kal
Употреба: Народна поезија
Примери:
Што обружа Шарца пеливана.