а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пембе

Вид збор: Придавка
Ранг: 41203
розов, црвеникаст
Англиски: pink Турски: pembe
Употреба: Неменлив збор , Разговорно
Примери:
пембе боја
Изведенки
пембелија прид.
Пример: пембелија пешкирче