а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пена

мн. пени
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2709
1. Меурчиња што се образуваат на површината на течноста.
Англиски: foam Албански: shkumë
Примери:
Пена од пиво.
Пена од сапун.
Морска пена.
2. минерал
Латински: spuma maris Англиски: pumice Албански: mineral
Употреба: Минералогија
3. Плунки со меурчиња.
Англиски: spittle Албански: pshtym me shkumë
Примери:
Му се појави пена на устата.
Коњот е сиот в пена.
Изрази
Со пена на устата - полн со злоба.
Устата му фати пена - безуспешно докажува некому нешто со факти.