а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пензиониран

пензионирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 8719
(глаг. прид.) пензионира
Англиски: retired
Примери:
Целата пензија им ја давам на младите“, се жали пензионираниот учител и вдовец.