а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пензија

мн. пензии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2830
Доход од исполнет работен стаж, од инвалидност и др.
Англиски: pension Албански: pension
Примери:
лична пензија
семејна пензија